Rotary
Dora

Rotary klub “Dora Zagreb” osnovan je 7. travnja 2011. godine kao dio Hrvatskog Rotary saveza – Distrikta 1913 te kao dio Rotary International-a, globalne neprofitne organizacije koja promiče prijateljsko ozračje među ljudima te dobrovoljnim prilozima svojih članova pomaže potrebitima.

Rotary klub “Dora Zagreb“ nosi ime po naslovnoj junakinji prvog hrvatskog povijesnog romana “Zlatarevo zlato”, Dori Krupićevoj, kćeri zagrebačkog zlatara Petra Krupića. Statua Dore Krupićeve, djelo kipara Ive Kerdića, od 1929. godine krasi Kamenita vrata – kulu koja je stoljećima osiguravala istočni bedem slobodnoga grada
Gradeca i čuvala mir njegovih stanovnika. Članice Rotary kluba “Dora Zagreb”, uz programe kojima se ostvaruje globalna misija Rotary-a, osobito se zauzimaju za projekte kojima je cilj poboljšanje položaja žena i djece u domicilnoj sredini te prevenciju nasilja i humanitarnu pomoć žrtvama partnerskog i svakog oblika zlostavljanja.

“Dore” su Zagrepčanke od formata, poput seniorki i seniora s razgranatog stabla rotarijanske obitelji, imaju snage i volje služiti iznad svega i djelovati na dobrobit svih. Dolaze iz različitih profesija, različitog društvenog i kulturnog života te naraštaja, a povezuje ih humanistički svjetonazor te solidarnost u pružanju pomoći drugima. Smisao klupskog okupljanja je pružiti pomoć ugroženima, širiti duh tolerancije među ljudima te podupirati izvrsnost.
RC Zagreb Dora 2010-2020

Povijest kluba:
-RC ZAGREB DORA upisan je u registar udruga 24.studenog. 2010. godine
-29. ožujka 2011. klub je certificiran od strane Rotary International-a
-Charter ceremonija održana je 7.travnja 2011. U hotelu Sheraton u Zagrebu
-kumski klub je RC ZAGREB a klub kuma prijatelj Mladen Vedriš
-klub je u početku imao 15 članica, danas također ima 15 aktivnih članica, i jednu počasnu članicu

Predsjednice:
2010./2011.- Biserka Rautar Planćić
2011./2012.- Zorka Čavajda
2012./2013.- Zrinka Marović
2013./2014.- Dijana Juriša
2014./2015.- Sanja Vukina
2015./2016.- Mirjana Šlat
2016./2017.- Alenka Gajski
2017./2018.- Ines Merćep
2018./2019.- Zrinka Erent Sunko
2019./2020.- Kosjenka Krapac
2020./2021.- Nevenka Vukušić

Neki od najvažnijih projekata:
-“Dore” za Autonomnu žensku kuću u Zagrebu, pružanje pomoći ženama i djeci partnerskog nasilja koje su prinuđeni skloniti se u Autonomnu kuću, kako bi izbjegle maltretiranje i nasilje, ali i često da bi sačuvale svoj i život svoje djece.
-“Dore” za žensku sobu, pomoć udruzi osnovanoj s ciljem osnaživanja žena i osvještavanja institucija i javnosti o seksualnom nasilju i seksualnim pravima.
-“Dore” za SOS Dječje selo Hrvatska.
-GLOBAL GRANT “ Bolje čitam, bolje pišem i još bolje govorim” Govorna terapija u SOS Dječjem selu Ladimirevci. Krajem 2015., Rotary klub Zagreb Dora u suradnji sa SOS Dječijim Selom Hrvatska pokrenuo je Global Grant- projekt opremanja logopetskog kabineta. Taj projekt ostvaren je realizacijom globalne potpore Rotary Internationala od 07. ožujka 2017., u ukupnom iznosu od 43.314,00 USD
-Klupski projekt “ Knjiga nas veže” – akcija prikupljanja knjiga za bolnice, domove starijih osoba
-DISTRIKT GRANT – 2018-2019 “ Dorino srce” stipendija za dvoje djece iz Zagorja, studenticu Učiteljske akademije i učenika Građevinske škole
-Organizacija druge ženske konferencije ženskih rotary klubova u Zagrebu 2016. godine sa ciljem upoznavanja ženskih rotary klubova u Europi i razmjena iskustva u projektima